Mar16

Wariant serwisowy a wariant kosztorysowy rozliczenia szkody

Przemysław Szamryk        16 marca 2016        2 komentarze

Czytelniku zdałem sobie dzisiaj sprawę, że już niedługo wiosna.

Okres ten kojarzy się nie tylko z końcem zimy, ale w moim przypadku również z upływającym okresem ubezpieczenia Autocasco mojego samochodu.

Jak zawsze o tej porze zastanawiam się u którego Ubezpieczyciela z ubezpieczenia AC skorzystać, jak i jaki wariant rozliczenia szkody wybrać.

A czy ty Czytelniku, kiedykolwiek miałeś podobny dylemat?

Warto o tym pomyśleć przed zawarciem umowy. Dlaczego? A to z tego powodu, że od wyboru wariantu zależeć będzie twoje przyszłe odszkodowanie. W praktyce również podjęcia decyzji w tym zakresie będzie oczekiwał od ciebie Ubezpieczyciel przed zawarciem ubezpieczenia Autocasco. Tym samym warto zorientować się jakie warianty rozliczenia szkody występują na rynku.

Przeważnie spotkasz się z wariantem serwisowym i kosztorysowym. Zastanawiasz się może w jaki sposób te warianty rozliczenia szkody mogą mieć dla Ciebie znaczenie? A to już zależy od Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia Autocasco. Postanowienia w tym zakresie są przeważnie uregulowane w wzorcu, który tworzy Ubezpieczyciel i który powinieneś otrzymać przed zawarciem umowy ubezpieczenia. Wtedy też zwróć uwagę na definicję wariantów występujących w analizowanych przez Ciebie OWU. Niekiedy mogą one różnić się w zależności od propozycji Ubezpieczycieli. Jednakże z reguły wariant serwisowy powinien dawać Ci możliwość otrzymania odszkodowania uwzględniającego naprawę przy wykorzystaniu oryginalnych części, natomiast wariant kosztorysowy uzależnia ustalenie odszkodowania na podstawie wyceny Ubezpieczyciela.

Niekiedy wariant serwisowy może oznaczać, że wszelkie rozliczenia będą odbywać się bez twojego udziału w tym sensie, że rozliczenie szkody nastąpi pomiędzy Ubezpieczycielem, a zakładem naprawczym. Z kolei wariant kosztorysowy może dawać Ci wpływ zadecydowanie większy, gdyż OWU mogą przewidywać, że sporządzony przez Ubezpieczyciela kosztorys wymaga twojej akceptacji. Warto jednakże przy tym wariancie zwrócić uwagę na sposób wyceny szkody, aby nie okazało się, że w rzeczywistości otrzymasz odszkodowanie niższe, niż rzeczywiste koszty naprawy twojego pojazdu.

Gdybyś jednak miał kłopot z interpretacją wariantów znalezionych w OWU, zarówno serwisowego i kosztorysowego, bądź też napotkał inne – nie wahaj się – pytaj.

Wariant serwisowy a wariant kosztorysowy rozliczenia szkody

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Serwus Styczeń 3, 2017 o 23:37

Mam tez taki problem😔Mam szkodę z mojej winy. Mam wariant serwisowy AC. Serwis ASO wyliczył mi naprawę na około 7500 zł a ubezpieczyciel PZU proponuje mi 2500 zł i mówi mi ze moze stosować w wycenie zamienniki. Ze miałem umowę i na 30 Str. Było to zapisane, a z tego co pamietam umowa nie miła wiecej jak 6 stron. Czuje ze ktoś chce mnie oszukać i to PZU.Dodam, iż nie chce naprawiać auta i chce go sprzedać w takim stanie i otrzymać godziwe odszkodowanie. Prosze o pomoc

Odpowiedz

Przemysław Szamryk Styczeń 4, 2017 o 08:35

Zapraszam do kontaktu z Kancelarią
http://umowaubezpieczenia.pl/kontakt/

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: