Mar1

Udział własny w szkodzie

Przemysław Szamryk        01 marca 2016        Komentarze (0)

Dzisiaj zadzwonił do mnie kolega, który zadał mi dość ciekawe pytanie: Czy negocjując umowę ubezpieczenia Autocasco warto zgadzać się na udział własny w szkodzie?

W tego typu sytuacjach prawnicy często odpowiedzą – to zależy. Ale tak na marginesie od czego ma to zależeć?

Nie tracąc sił na prawnicze rozważania, przeszedłem do wyjaśnienia mu meritum sprawy. Udział własny to nic innego jak określona procentowo lub kwotowo w umowie ubezpieczenia wartość, która zostanie Ci potrącona z odszkodowania. Zwykle jest też tak, że ustalenie udziału własnego w szkodzie determinuje spadek wysokości składki za ubezpieczenie. Ale czy nieznaczny spadek wysokości składki jest warty obniżki odszkodowania w sytuacji wystąpienia szkody? O ile może być to interes opłacalny przy nieznacznym udziale własnym, to już taki nie będzie gdy z tego samego ubezpieczenia zgłosisz kilka szkód.

Prześledźmy to na przykładach:

Nr 1

Pojazd X uległ dwóm zderzeniom w tym samym roku. Pierwsza szkoda została wyceniona na 3.000 zł, druga na 2.000 zł. Udział własny 500 zł, składa AC 900 zł.

Rozwiązanie:

Pierwsza szkoda:   3000 zł – 500 zł = 2500 zł (wysokość odszkodowania)

Druga szkoda:       2000 zł – 500 zł = 1500 zł (wysokość odszkodowania)

Twoje łączne finansowe zaangażowanie w roku: 1000 zł (udział własny) + 900 zł (składka AC) = 1900 zł.

Nr 2

Pojazd X uległ dwóm zdarzeniom w tym samym roku. Szkoda została wyceniona na 3.000 zł, druga na 2.000 zł. Brak udziału własnego, składka AC 1000 zł.

Rozwiązanie:

Pierwsza szkoda:     3000 zł (wysokość odszkodowania)

Druga szkoda:         2000 zł (wysokość odszkodowania)

Twoje łączne finansowe zaangażowanie w roku: 1000 zł (składka AC)

Reasumując, udział własny w szkodzie jest opłacalny gdy szkoda u Ciebie nie wystąpi. Ale co w sytuacji gdy wystąpi? Jedna, „odpukać” dwie lub kilka. Co wtedy? Nie zgłaszać? Jednakże zastanówmy się …. Czy przypadkiem powodem zakupu przez Ciebie ubezpieczenia Autocasco nie jest zabezpieczenie się na wypadek wystąpienia szkody i otrzymanie odszkodowania, które w pełni zrekompensuje jej rozmiar?

Udział własny w szkodzie

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: