Cze5

Odmowa na brak badań technicznych

Przemysław Szamryk        05 czerwca 2016        Komentarze (0)

Odmowa na brak badań technicznychNieoczekiwanie przyszedł do Polski gorący weekend. Warto zatem udać się do jakiegoś chłodniejszego miejsca. Dobrym pomysłem może być wyjazd nad jakąś wodę.

Dojeżdżając do takich miejsc pewnie zdarzy nam się przejeżdżać przez las bądź też obok lasu. W takiej scenerii zaczęła się podróż Pana Marka, który wraz z rodziną jechał swoim samochodem obok lasu.

Nagle pod prowadzony przez niego pojazd wybiegła sarna. Pan Marek podjął manewr mający na celu ominięcie zwierzęcia. Ta sztuka jednak mu się nie udała. Sarna wbiegła prosto na jego pojazd.

Uszkodzenia samochodu były spore. Na szczęście Panu Markowi nic się stało. Żadnych urazów nie doznała także jego rodzina. Postanowił o zdarzeniu zawiadomić Policję. Upewnił się, że ma wszystkie dokumenty.

Nagle ku jego zdumieniu brak było pieczątki aktualnego badania technicznego pojazdu. Po konsultacji z rodziną postanowił zadzwonić na Policję. Przybyły na miejsce zdarzenia funkcjonariusz Policji poprosił o dokumenty, opisał przebieg zdarzenia.

Za brak ważnego badania technicznego Pan Marek otrzymał mandat karny. Został mu również zabrany dowód rejestracyjny.

Po tym zdarzeniu Pan Marek zgłosił szkodę z ubezpieczenia Autocasco. Ubezpieczyciel po przeprowadzeniu postępowania likwidacyjnego odmówił przyznania odszkodowania powołując się na zapis OWU:

wyłączenie odpowiedzialności Ubezpieczyciela z powodu braku ważnego badania technicznego.

Pan Marek z żalem przyjął odmowę przyznania odszkodowania, gdyż w praktyce oznaczało to, że będzie musiał z własnej kieszeni pokryć szkodę wynoszącą kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Nie zawsze jednak odmowa przyznania odszkodowania z tego tytułu będzie uzasadniona. Istotna jest przyczyna powstania szkody. W ślad za tym stwierdzeniem warto przytoczyć wyrok Sądu Okręgowego w Opolu z dnia 18.04.2012 r., sygn. akt II Ca 97/12. W skrócie z wyroku tego wynika, że o zasadności przyznania odszkodowania decyduje związek przyczynowy pomiędzy przyczyną powstania szkody, a szkodą. Zatem brak ważnego badania technicznego pojazdu, będzie mógł być powodem odmowy odszkodowania, ale tylko wtedy gdy to zły stan techniczny będzie przyczyną powstania szkody. Okoliczność ta ponadto będzie musiała być wykazana przez Ubezpieczyciela, a nie Poszkodowanego.

Stan techniczny pojazdu Pana Marka nie był przyczyną powstania szkody w jego pojeździe. Bez wątpienia było nią wtargniecie na drogę sarny. Brak przeglądu w dacie zdarzenia nie miał zatem żadnego wpływu na jego zaistnienie. Szkoda powstałaby również w przypadku, w jakim Pan Marek miałby wykonany przegląd.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: