O blogu

Witaj Czytelniku! Jeżeli trafiłeś na tego Bloga – to znaczy, że interesujesz się ubezpieczeniami lub po prostu szukasz wskazówek, które mogą Ci pomóc w rozwiązaniu określonego zagadnienia bądź też uzyskania odszkodowania.

Zwykle jest tak, że o istnieniu umowy ubezpieczenia przypominasz sobie wtedy, kiedy coś niedobrego dzieje się w Twoim życiu. Przystępujesz wówczas do jej uważnej i wnikliwej lektury. Pewnie też napotykasz na szereg trudności interpretacyjnych, które powodują, że rezygnujesz z przysługującego Ci świadczenia ubezpieczeniowego. Myślisz sobie – nie dam rady. Decydujesz poddać się.

Dzieje się tak przeważnie z powodu skomplikowanych zagadnień zawartych w treści umowy ubezpieczenia. Tematyka ta bowiem nie jest łatwa, jednakże mam nadzieje, że dzięki temu Blogowi stanie się ona dla Ciebie zrozumiała i przystępniejsza. Natomiast, jeśli zamierzasz zawrzeć umowę ubezpieczenia, warto abyś zadbał o to, żeby podpisana przez Ciebie polisa chroniła Ciebie, Twoich bliskich lub majątek w jak najlepszy sposób.

Umowa ubezpieczenia to instytucja, która pamięta jeszcze czasy starożytności. Już w tym okresie zainteresowane podmioty zrzeszały się w celu wspólnego rozłożenia mogącego wystąpić ryzyka. Rozwój ubezpieczeń jako samodzielnej instytucji gospodarczej i prawnej nastąpił w handlu morskim. Z upływem czasu, na dowód ubezpieczenia towarów w handlu morskim wystawiano dokumenty, które dzisiaj znamy pod nazwą polis. W polisie umieszczano postanowienia, które stanowiły treść umowy oraz zakres ubezpieczenia.

Zakres umów ubezpieczenia był różny, a postanowienia umowy ubezpieczenia sprawiały trudności interpretacyjne zwłaszcza w ustaleniu czy umowa ubezpieczenia obejmuje określony wypadek, czy też zdarzenie ubezpieczeniowe. Już w tamtych czasach analiza umów ubezpieczenia przypominała współczesne łamigłówki. Myślę, że nie jedna tzw. tęga głowa prawnicza „zjadła” na tych zagadnieniach przysłowiowe zęby.

Doświadczenie zawodowe w codziennym analizowaniu zagadnień prawnych umów ubezpieczenia, prowadzenie sporów sądowych, a także pasja do tego co robię – stały się inspiracją dla stworzenia pierwszego w Polsce Bloga poświęconego kompleksowej analizie zapisów umów ubezpieczenia, z którymi zmagają się nie tylko prawnicy, ale przede wszystkim osoby szukające ochrony ubezpieczeniowej, ubezpieczeni, ubezpieczający, poszkodowani oraz pracownicy zakładów ubezpieczeń.

Na Blogu znajdziesz analizę różnych instytucji, zapisów oraz klauzul umownych, które zostały przewidziane w tego typu umowach. Blog jest tworzony w celu poszerzania wiedzy o ubezpieczeniach oraz prawnie przysługujących z umów ubezpieczenia świadczeń i odszkodowań.

Mam nadzieje, że Blog stanie się dla Ciebie miejscem gdzie znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania, gdzie uda się wyjaśnić te zagadnienia, które na ogół wydawały się dla Ciebie trudne.

Pozwól aby twój problem prawny był moim problemem. 

*****